Cinsel İlişki

  • Share
  • Sharebar
  • Share

cinsel ilişkiCinsel ilişki çiftlerin beyinsel, bedensel ve duygusal olarak katıldığı, birlikte gerçekleştirilen bir iletişimdir. Her iki tarafında birbirine mutluluk verdiği ve mutluluk aldığı bir alışveriştir. Fikrime katılmayanlar olabilir, ama bence cinsel ilişki, iki kişinin birlikte yaptıkları dünyanın en zevkli etkinliğidir. Ancak bu iletişimi herkes, daima aynı güzellikte yaşayamaz. Çeşitli olumsuzluklar engel olur. Bunların başında, çocuklukta edinilen yanlış eğitim gelir. Örneğin bedensel temas konusunda, birçok yetişkinin sorunu vardır. Oysaki çocuklukta, beden dili ve temas en önemli iletişimdir. Ancak büyüdükçe çocuğa, diğer insanlar ile araya mesafe koyma ve bedensel temastan uzak durma öğretilir. Bu konuda koşullamalar toplumdan topluma değişir.

Cinsel İlişki

Örneğin Anadolu’da iki erkek karşılaştığında rahatça kucaklaşıp öpüştüğü halde, Avrupa’da hoş görülmez. Aynı şekilde benim memleketim Mudurnu’da kadınlar ile erkekler birbirlerinin sırtlarına vura vura dostça kucaklaşabildiği halde, sanırım Mardin’de pek mümkün değildir. Toplumsal öğretiler sonucu, diğer insanlar ile arasına mesafe koymayı öğrenen birey, giderek bu mesafeyi benimser ve cinsel ilişkilerinde de, bu alışkanlığını terk edemez. Bedensel temasa karşı uygulanan ambargonun, cinsel ilişki sırasında da sorun oluşturması kaçınılmazdır ve sonuçta kişiler sınırlamaları kaldırıp, içlerinden geldiği gibi doğal davranmayı başaramazlar. Baskıcı bir eğitim ile yetişmiş ve seksten kaçmayı benimsemiş kişilerin, bedensel temasın tadını almaları ve zevkin doruklarına ulaşmaları zordur. İyi bir cinsel ilişkinin temeli güvendir. Kişinin karşısındakine güven duyması önemlidir, ama en önemlisi kendisine güven duymasıdır. Ayrıca kendisine güven duymayan birinin, karşısındakine güvenmesi zordur.

Cinsel İlişki

Ancak kendisine ve karşısındakine güvenen kişi rahat olabilir ve cinselliğin tadını çıkarabilir. Daha önce işlediğim konularda, eşlerin birbirleri ile her konuyu rahatça konuşmalarını önermiştim. Bazı istisnalar vardır ki, aralarında gelişen sözsüz iletişimle, mükemmel bedensel iletişim içine girer ve çok uyumlu ilişkiler yaşayabilirler. Bazı insanlarda da karşısındakinin duygu ve isteklerini anlayabilme yeteneği çok gelişmiştir. Ya da rastlantısal bir şekilde, karşılıklı olarak benzer tavırlardan zevk alabilirler. Yine de, kafanızda en ufak bir soru işaretiniz varsa, karşılıklı konuşun diyorum. Cinsel ilişki, dünyanın en güzel anlaşma ve iletişim biçimidir. Fakat bazı insanlar için zorunlu bir bedensel etkinliktir. Maddi çıkar için gereklidir ya da “evlilik görevi”dir. Bu tür ilişkiler bedensel rahatlama sağlayabilir, ama ruhsal ve duygusal doyum yaşatmaz.

Cinsel İlişki

Bu tür bir ilişkiyi küçümsediğimi düşünmeyin, bunu yalnızca cinsel organların ve bedenin kullanıldığı bir masaj olarak değerlendiriyorum. Bazı kişiler alışkanlıklarında tutucu olabilir ve cinsel hayatlarının başında deneyip hoşlandıkları sevişme yöntemin de ısrarcı davranarak, kendilerini yeniliklere kapatırlar. Sonuçta her sevişmeleri bir öncekinin aynı olur, ilişki monotonlaşır. Ben her alanda tutuculuğa karşıyım, ama cinsel yaşamdakine bir kez karşıyım. Nasıl ki bir gün, bir ay ve bir yıl öncesinden daha farklıysanız, her an değişmekteyseniz, eşiniz de değişmektedir. Değişmeyen tek şey değişimdir. Cinsel zevklerinizde değişebilir, zevk almadığınız şeylerden zevk almaya başlayabilirsiniz. Hiç hoşlanmayacağınızı düşündüğünüz bir yaklaşımdan keyif alabilirsiniz. Bu nedenlerle değişikliklere açık olmak, kendinizi ve eşinizi kurallar ile sınırlamamak önemlidir. Cinsel açıdan etkilenme ile bedende değişimler başlar. Değişim erkekte penisin sertleşmesi, kadında vajende ıslanma veya klitoriste şişme olarak gözlenebilir.

Cinsel İlişki

Bu değişimin kaynağı insan beynidir. Eğer kişi yorgun, uykusuz, morali bozuk, sıkıntılı ve karşı cins ile ilgili incinmeler yaşamış ise cinsel coşkulanma yaşamayabilir. Ama sağlığı, keyfi yerinde, yanlış değer yargılarını aşmış, toplumsal baskılardan kurtulmuş ve eşini arzuluyorsa rahatça coşkulanır. Erkeklerin daha çabuk doyuma ulaşacağına inanılır, genel olarak doğrudur. Çünkü yetişmeleri ve aldıkları toplumsal eğitim farklıdır. Baskıcı bir cinsel eğitimin etkisi ile rahat olamayan kadınlar orgazma geç ve güç ulaşır. Bu gibi sorunlar eğitim ile çözülür. Cinsel eğitim her zaman, her yaşta olabilir. Hiçbir zaman, hiçbir şey için geç değildir.  Önemli olan erkeğin erken boşalmasına rağmen, kadının orgazmı yaşamasından vazgeçmemektir. Karşılıklı orgazm oldunuz, elbette beden ve ruh olarak gevşeme yaşayacaksınız. Ama “ohh rahatladım” diyerek sırtınızı dönüp yapmamalısınız. Şöyle düşünün; eşinizle güzel bir müzik eşliğinde nefis bir dans yaptınız.

Cinsel İlişki

Müzik biter bitmez yerinize mi oturursunuz yoksa “oh ne güzel bir dans ettik” duygusuyla ona sarılır mısınız? Bu sarılma bir teşekkür olduğu gibi karşılıklı mutluluğun ifade edilme biçimidir. Örneğin yanağını okşar ve “en güzel seninle oluyor, sevgilerimin hiçbiri senin gibi değil” diyebilirsiniz. Veya ona sarılıp, tatlı tak okşar ve içtiğiniz o güzel şarabı birlikte sindirebilirsiniz. Sevişme sonrası çiftler, eşlerinden geri bildirim almayı arzu edebilirler. Bazıları açık açık “nasıldım?” diye sorar. İyi olup olmadığını duymak ister, bu duygu çok doğaldır.  Ama açık açık sorulması  pek sempatik değildir. Kadın eğer istiyorsa ve önemli bir cinsel kompleksi yoksa birinciden sonra ikinci ilişkiye rahatça girebilir. Ancak erkekler için durum aynı değildir. 20 yaşında ki bir erkek 1 saat içinde 3-4 defa boşalabilir. Ancak yaşlı erkek için durum farklıdır, ikinci ereksiyon için kadının uyarması gerekmektedir. Halk arasında şöyle bir deyiş vardır “kadın vardır diriyi öldürür, kadın vardır ölüyü diriltir.” Tabii ki bu lafın tersi de doğrudur. “Erkek vardır uyarılmış kadını uyutur, erkek vardır uyuyanı uyandırır” diyebiliriz.

Cinsel İlişki

Sonuçta bir cinsel ilişkiden sonra, ikinci birleşme yaşayabilirsiniz. Fakat çok enerji kaybettiğini düşünen erkekler süt, bal, badem ve ceviz ile kaybettiği enerjisini geri almaya çalışarak, ikinci bir ilişkiden çekinebilir. Oysa cinsel ilişkide kaybedilen enerji çok önemli değildir. Örneklersek; 100 metre koşucusunun harcadığı enerjiden bile azdır.  Eskiden sporcuların kampa alınma nedenlerinden biride cinsel perhiz uygulamaktı. Fakat günümüz bilim dünyası bu ilkel inanışları reddetmiştir. Çünkü cinsel ilişki ile sportif performansın olumsuz etkilenmesi söz konusu değildir. İnsanlar cinsel ilişkiden sonra, dinsel inanışların etkisiyle acilen yıkanıp temizlenmek isterler. Herkesin inançlarına saygım var, fakat cinsel ilişki pis ve kirli bir şey değildir. Birleşme sırasında organlara bulaşan döl veya vajen sıvısı temiz ve mikropsuzdur, gerçek anlamda kirlenme olmamıştır. Yıkanmak istiyorsanız, tabii yıkanın, fakat ilişki biter bitmez sanki pis bir şey yapmış ve suç işlemiş duygusu yaşayarak banyoya koşmayın.

Cinsel İlişki

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>